Sayı 5 - İÇİNDEKİLER

EDİTÖRÜMÜZDEN

Değerli Okurlarımız,
Kıymetli Meslektaşlarımız,
Sevgili Öğrencilerimiz,

Uzun bir yaz dönemi tatilinden sonra tekrar sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz. “Sağlıkla Dergisi”, yayın hayatına başladığı Şubat 2013 tarihinden itibaren sizlerden pek çok geri bildirimler ve öneriler almıştır. Sizlerin geri bildirimleri ile dergimizin editörler grubunun önerileri doğrultusunda yenilenmiş olan “Sağlıkla Dergisi”, 2013 yılının ikinci yarısında ve güz döneminde sizlere yenilikler sunacaktır. Bu dönemde yayımlanacak olan yeni sayılarımızda “Uzmanına Sorun” ve “Fiziksel Muayene” gibi siz okuyucularımızın ilgisini çekecek yeni konu alanları belirlenmiştir. Her sayımızda iyiye ve daha iyiye ulaşmayı hedefleyen dergimizde, bu sayımızdan itibaren yapılan başka bir yenilik de Yrd. Doç. Dr. Figen ARI İNCİ ve Öğr. Gör. Handan BOZTEPE’nin editör yardımcısı olarak görev almalarıdır. Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine EFE, “Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları” konusunda ve Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gülsüm ANÇEL ise, “Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği” konularında alan editörlüğü görevlerini üstlenerek dergimize değer katacaklardır.

Sağlıkla Dergisi, Konya Selçuk Üniversitesinin ev sahipliğini üstlendiği 12. Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Kongresi’nde sözel ve poster alanında ilk üç dereceye giren öğrencilerimize çeşitli ödüller vererek motivasyonlarını artırmaya yönelik katkıda bulunmuştur. Trabzon’da düzenlenecek olan 13. Ulusal Hemşirelik Kongresi’nde de dereceye girecek öğrencilerimize sürpriz ödüller verecektir.

Bu sayımızın ataç teması olan “Eşitsizlik” konusunda Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zuhal BAHAR, bu konudaki bilimsel bilgi ve gelişmeleri bizlerle paylaşacaktır. Dergimize bilimsel yazıları ile katkıda bulunan değerli akademik ve klinik alanda çalışan meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyor, katkılarınızın artarak devam etmesini diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla...
PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU
ATAÇ EDİTÖRÜMÜZDEN

Sevgili Öğrenciler, 
Değerli Meslektaşlarım,

Sağlıkla dergisinin Eylül sayısında sizlere ulaşmaktan çok mutluyum. Bu sayının ataç konusu, “Eşitsizlikler” dir. Eşitsizlik, uygarlığın gelişiminden günümüze dek artı değerin sömürülmesine dayanmaktadır. Dünden günümüze yaşanan eşitsizlikler, insan yaşamının her alanını etkilemektedir. Bu özden giderek, bu sayıda ataç konumuz “Eşitsizlikler” kapsamında Sayın BAHAR’a ve AYDOĞDU’ya, “Sağlıkta Eşitsizlikler”, Sayın GÖKÇEN’e “Cinsiyet Eşitsizliği”, Sayın EVİN’e “Kadın Hakları”, Sayın KOCABAŞ’a “2013-Türkiye’de Eğitimde Nitelik Sorunu” konularını yazdıkları için emeklerine teşekkür ederim. Ayrıca bu sayıda sağlıkta eşitsizliklere yönelik hemşirelikteki son gelişmeleri de bulacaksınız. Hemşirelik mesleğinin ne denli önemli rol ve sorumlulukları üstlendiğini ve ne denli değerli olduğunu sizlerle paylaşmak istedik.

Sevgilerimle...
PROF. DR. ZUHAL BAHAR