Çocuk Edebiyatı Okul Öncesinde Edebiyat ve Kitap

Çocuk Edebiyatı Okul Öncesinde Edebiyat ve Kitap

İnsanoğlu doğum anından itibaren sürekli bir gelişme göstermektedir. Kitap ve edebiyat insanların çocukluk, gençlik, olgunluk ve yaşlılık dönemlerindeki zihinsel ve ruhsal gelişimlerini etkileyen faktörlerdendir.

Çocuk eğitiminde, özellikle de okul öncesi eğitimde edebiyat ve kitabın öneminin kavranması uzun zaman almıştır. İnsan hayatında çocukluk kısa bir dönem gibi görülse de, etkilenme ve şekillenme bakımından uygun bir zaman dilimidir. Kitaplar çocukların tüm gelişim alanları üzerinde kalıcı bir etki yaratabilirler. Kitaba karşı ilginin yoğun olduğu çocukluk döneminde, çocuğun yaşına ve gelişimine uygun eserlerle karşılaşması sağlanmalıdır. Uygun olmayan ve yavan bir kitap çocukta sıkıntı yaratabilmektedir. Oysa çocukta merak uyandıracak karakterler, olaylar, resimler, resim öğeleri bulunan kitaplar sunulduğunda, çocukta kitaba karşı bir bağlılık meydana gelecektir.

Bir kitap ancak çocuklar ondan zevk alıyorlarsa, iyi bir kitaptır. Yetişkinlerin
gözünde klasik de olsa, eğer çocuklar tarafından beğenilmiyorsa, çocuklar için uygun bir kitap değildir. Bu durumda çocukların ilgi ve ihtiyaçlarının bilinmesi gerekmektedir.

Çocuklarla ilgili yayınların büyük bir hızla geliştiği çağımızda, çocuklara ev ve okullarda sunulacak kitapların nitelikli olması giderek önem kazanmaktadır. Özellikle okul öncesi dönemde çocuklar için kitapların içerik özellikleri yanında fiziksel özellikleri ve resim özellikleri de büyük bir önem taşımaktadır.

Çocuklarla birlikte olan tüm yetişkinlerin çocuklara kitap seçerken, kitap okurken ve onları yönlendirirken bilmeleri gereken pek çok husus bulunmaktadır. Hazırladığımız bu kitabın en önemli amaçlarından biri de, çocuklarla ilgilenen tüm yetişkinlerle bilgilerimizi paylaşmak ve çocuklarla geçirecekleri edebî deneyimlerinin daha etkili ve eğlenceli olmasına yardımcı
olmaktır.

Tüm çocukların kitaplarla daha çok ve güzel zaman geçirmeleri dileğiyle...

Doç. Dr. Havise ÇAKMAK GÜLEÇ
Yrd. Doç. Dr. Hulusi GEÇGEL
Çanakkale, Aralık 2017

16x24 cm., 1. Hamur Kağıt, SiyahBeyaz, 260 sayfa, 
ISBN 978-605-9877-53-4

Prof. Dr. Havise ÇAKMAK GÜLEÇ
Doç. Dr. Hulusi GEÇGEL