YAŞLILARDA PSİKOLOJİK VE SOSYAL REHABİLİTASYON

YAŞLILARDA PSİKOLOJİK VE SOSYAL REHABİLİTASYON

Yaşlılık var olmanın doğal bir sonucudur. Bununla birlikte her bireyin yaşamı boyunca ilerleyişi ve yaşlılığı kabullenişi birbirinden farklılık göstermektedir. Kimi yaşlılığı doğal bir olgu olarak kabul etmekte, oluşan değişikliklere bilgece kabul ile uyum sağlamakta, kimi ise bu dönemi başkalarına göre daha zorlanarak geçirmektedir.
Yaşanan bu zorluklar nedeniyle yaşlılık yaşamın sonu, fiziksel ve bilişsel yetersizlik dönemi olarak görülmüş ve ele alınmıştır. Toplumun yaşlılığa yönelik ön yargıları nedeniyle yaşlılık dönemi uzunca bir süre bilimsel çalışmaların kapsamı dışında kalmış ve hatta yok sayılmıştır. Günümüzde hem yaşlı nüfusun artması hem de nüfusun giderek yaşlanması yaşlılık sürecini anlamaya yönelik çabaları artırmıştır. Bu doğrultuda yaşlılık konusunda bireylerin ve toplumun bilinçlendirilmesi, var olan ön yargıların yıkılarak; yerine daha doğru ve olumlu bakış açılarının kazandırılması önemli görünmektedir.
Bu kitap, yaşlıların yaşadıkları psikolojik ve sosyal değişikliklerin ayrıntılı bir şekilde ele alınmasını ve özellikle yaşlılara hizmet veren yaşlı bakım teknikerlerinin yaşlıların içinde yaşadıkları dünyaya ilişkin farkındalıklarının arttırılmasını amaçlamaktadır. Yaşlıların karşılaştıkları toplumsal ve ailesel sorunlar, yalnızlık, psikolojik değişiklikler, yaşamın anlamı, yaşam kalitesi, ihtiyaçlar ve beklentiler, bilişsel başta olmak üzere psikolojik ve sosyal rehabilitasyon ile iletişim konusunda yapılabilecekleri içeren konu başlıklarını oluşturmaktadır.
Kitabın hazırlanmasında emeği geçen tüm yazarlara, bilgi birikimimizin oluşmasında yaşamlarına ilişkin deneyimlerini bizlerle paylaşan sevgili yaşlı hasta, danışan ve yakınlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Bu kitabı bugünün ve geleceğin yaşlılarına ithaf ediyorum.

16x24 cm., 1. Hamur Kağıt, Renkli, 200 sayfa
ISBN: 978-605-9877-54-1

Aslıhan Aykara
Aysun Ergül Topçu
Banu Cangöz
Erguvan Tuğba Özel Kızıl
Fatma Can
Gökhan Topçu
Gülbahar Baştuğ
Özgür Altındağ
Pınar Dursun
Sevinç Kırıcı
Yağmur Ar