SAĞLIK PSİKOLOJİSİ

SAĞLIK PSİKOLOJİSİ

ÖNSÖZ


Sağlık alanında her geçen gün teknolojinin gelişmesi ve yapılan çalışmalar, bilginin sürekli değişmesine ve güncellenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle sağlık profesyonellerinin yetişmesini sağlayacak ve bilgilerini taze tutacak kaynaklara ihtiyaç giderek artmaktadır. Günümüzde sağlık meslek yüksekokullarının ihtiyacını karşılayacak ders kitabı kaynak eksikliği bizi bu konuda düşünmeye ve daha fazla çalışmaya yöneltti. Yeniliklerin, en doğru şekilde aktarılmasını sağlamak ve bilgiye erişimi kolaylaştırmak amacıyla kitap setimizin bir parçası olan Sağlık Psikolojisi eserimizi ülkemizde sağlık profesyoneli yetiştiren akademisyenlerimiz ve alanda uzman sağlık profesyonelleriyle ortak bir paydada birleşerek yazmaya karar verdik ve bu vizyon doğrultusunda yola çıktık.
Öğrenimleri devam etmekte olan ve mezun olan tüm öğrencilerimizin, kullandığımız sade ve anlaşılır dil sayesinde kitabımızdan etkin bir şekilde faydalanabileceklerini düşünüyoruz. Bu kitabın yazım aşamasında bize yardımcı olan tüm yazar ve akademisyenlerimize içtenlikle teşekkür ederim.
Kitabımızın yeniliklere açık ve bilimsel gelişimi önemseyen tüm öğrencilerimize yararlı olmasını diliyorum. Sevgi ve esenlik dileklerimle.


Editör
Dr. Öğr. Üyesi S. Pınar MEHEL TUTUK

16x24 cm., 1. Hamur Kağıt, Renkli, 256 sayfa,

ISBN 978-625-7965-49-1

Editör

Dr. Öğr. Üyesi S. Pınar Mehel TUTUK

Yazarlar

DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN DEMİRDİL
DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CİHAD AKTAŞ
DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE BOZTİLKİ
DR. ÖĞR. ÜYESİ S. PINAR MEHEL TUTUK
ÖĞR. GÖR. DR. AYŞE SABA YALÇIN
ÖĞR. GÖR. DR. ÇAĞLAR ŞİMŞEK
ÖĞR. GÖR. DR. ŞAFAK AYDIN
ÖĞR. GÖR. ERDEM GÖL
ÖĞR. GÖR. LEYLA ANIL GÖL
ÖĞR. GÖR. YETER ÇUVADAR BAŞ
DR. HEM. SEDA KARAKAYA
ARŞ. GÖR. DR. ELİF ARDIÇ
UZM. HEM. NURGÜL BOZKURT
SOSYAL HİZMET UZMANI-PSK. DİLEK TÜRKMEN