PARAMEDİKLER İÇİN TRAVMA YÖNETİMİ

PARAMEDİKLER İÇİN TRAVMA YÖNETİMİ

Çok Değerli Okuyucularımız,
Acil tıp ve hastane öncesi acil tıp camiasının neferleri olarak dev bir eser ile karşınızdayız.
Evet, alanda, acil servislerde, gece gündüz, sıcak soğuk demeden, birçok zorluk ve sıkıntıyı göz ardı ederek, büyük bir azim ve özveri ile çalışan sistemin çok değerli üyeleri, kardeşlerim, meslektaşlarım. Mesleğimiz her ne olursa olsun; doktor, hemşire, paramedik, acil tıp teknisyeni, sağlık memuru vs, okuyup konu hakkındaki bilgi ve becerimizi arttırmak amacı ile hazırlanmış dev bir eser.
Bizzat alanda ve/veya acil servislerde, akademik ortamlarda çalışan, titizlikle seçilen ve konusunun uzmanı kişilerin her an ihtiyaç duyabileceği onlarca başlıkta hazırlanmış harika kitap seti. Ülkemiz de en azından benim bildiğim kadarı ile paramediklere yönelik hazırlanmış böyle bir kitap seti yok, yani bu çalışma bir “İLK”.
Ülkemizde paramedik ve acil tıp uzmanlığı eğitimini 1993-1994 yıllarında, İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi’nde başlatan rahmetli hocam, büyük insan, hocaların hocası Prof. Dr. Namık ÇEVİK bey ve çok değerli eşi Prof. Dr. Necla ÇEVİK hocalarımızın olağanüstü gayretleri ile başlatılan paramedik ve akademik acil tıp programları sonrası ilk Türkçe kaynak Dokuz Eylül Üniversitesi Matbaasında 2000 yılında basılan “PARAMEDİK, Ambulans ve Acil Bakım Teknikerleri İçin” isimli kitaptır. Prof. Dr. Eyüp Sabri UÇAN, Öğr. Gör. Semra ÇELİKLİ, Öğr. Gör. Nursun Üstünkarlı BARUŞ hocalarımız ile birlikte editörleri arasında olmaktan gurur duyduğum bu kitap ülkemizde bir ilkti ve çok kısa süre içinde de tükenmişti. Günümüze kadar yine çok değerli editör ve yazar hocalarımızın da büyük gayret ve emekleriyle çok kıymetli kitaplar hazırlandı, basıldı ve piyasaya sürüldü.
Şu anda elimizde bulunan bu kitap setinin ilk çalışmaları ise 2018 yılında başladı. En büyük özelliği ise tek kitap değil de ayrı ayrı ana konu başlıklarını içeren kitaplar seti olmasıdır ve dediğim gibi ülkemizde ilk ve tektir. Bu arada bu çok değerli kitap setinin bu bölümün editörü olmaktan gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Ülkemizin ve hatta tüm dünyanın bu kadar tedbir ve eğitime rağmen maalesef en önemli acil sağlık sorunları kazalar, yaralanmalar yani kısacası travmalardır. Bu nedenle bu çok değerli bilgi hazinesi olan kitap setimizin bu bölümüne de “Paramedikler İçin Travma Yönetimi” başlığını koyduk. Dev eser olan bu kitap setinin bu bölümünün teması travma ve travmalı hastaya alanda yaklaşım olup çok değerli ve konularında uzman olan 18 farklı hocamızın büyük emek ve gayreti ile kaleme aldığı 15 değişik konudan ibarettir. Hepimizin ortak amacı değerli meslektaşlarımızın bu eserleri başucu başvuru kaynağı yapmaları, daha ihtiyaç duymadan ve/veya ihtiyacı olduğunda konu hakkındaki doğru ve akademik bilgiye ulaşmasını sağlamaktır.
İşte böyle yüce bir amacın fikir babası, bu yolda inanılmaz emek sarf eden ve yola çıkmamızda bizlere önderlik yapan, çok değerli arkadaş ve meslektaşım, sevgili Salih ÖZEN - Aslı ÖZEN çifti başta olmak üzere, yine bu dev eserin ortaya çıkmasında inanılmaz emekleri geçen çok değerli hocalarım ve meslektaşlarımla basılıp eser haline gelmesini sağlayan, mutfakta görev yapan isimsiz kahramanlarımıza şükran ve minnetlerimi sunuyor, hepimizin emeği önünde saygıyla eğiliyorum.
Sözlerimi de çok sevdiğim bir cümleyle bitirmek istiyorum; Bilgi bize ait değildir, paylaşalım. Öyleyse, biz de bilgiyi kendimizde saklamayıp, ona ulaşmaya çalışan herkes ile paylaşmalıyız.
Hastalıksız, travmasız ve kazasız günlerde görüşebilmek ümidiyle en derin sevgi ve saygılarımı sunarım.


Kitap Editörü
Prof. Dr. Gürkan ERSOY

16x24 cm., 1. Hamur Kağıt, Renkli, 206 sayfa
ISBN: 978-605-9877-06-0

Ana Editörler
Uzm. Prm/İGU-A Salih ÖZEN
Dr. Öğr. Üyesi Aslı TOK ÖZEN


Kitap Editörü
Prof. Dr. Gürkan ERSOY


Yazarlar

Prof. Dr. Ayşegül BAYIR
Prof. Dr. Cuma YILDIRIM
Prof. Dr. Gürkan ERSOY
Prof. Dr. Hayri Levent YILMAZ
Prof. Dr. Onur POLAT
Prof. Dr. Şahin ASLAN
Prof. Dr. Zeynep ÇAKIR
Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Kağan ÖZKAYA
Öğr. Gör. Dr. Ahmet Burak OĞUZ
Öğr. Gör. Dr. Emine Selda GÜNDÜZ
Öğr. Gör. Uzm. Dr. Meliha FINDIK
Öğr. Gör. Aslı BİRKİYE SALDAMLI
Öğr. Gör. Ayşe ELKOCA
Öğr. Gör. Esma GÜLTÜRK
Uzm. Dr. Arif KARAGÖZ
Doç. Dr. Afşin Emre KAYIPMAZ
Uzm. Dr. Can Erkan ARSLAN
Uzm. Prm. Serap AVCI