SAĞLIK PROFESYONELLERİ İÇİN İLK YARDIM UYGULAMALARI

SAĞLIK PROFESYONELLERİ İÇİN İLK YARDIM UYGULAMALARI

İlk yardım uygulamaları “Bir kaza veya başka bir nedenle yaşamı tehlikeye girmiş bireye, olay yerinde, sağlık personelleri gelene kadar, hayatının kurtarılmasını sağlamak ve durumunun kötüleşmesini önlemek amacıyla, etrafta bulunan malzemeler ile yapılan ilaçsız müdahaleler” olarak tanımlanır ve hayat kurtarmanın ilk adımıdır. Bu ilk adımı doğru atmak için güncel ve etkinliği kanıta dayalı ilk yardım bilgisine ve becerisine sahip olmak son derece önemlidir.
Sağlık profesyonellerinin mesleki eğitimleri temel ilk yardım eğitimini içermekle birlikte ilk yardımdan ziyade ileri düzey sağlık bilgisi içermektedir. Ancak sağlık profesyonelleri sıklıkla ilk yardım uygulaması yapmaları gereken durumlarla karşılaşır. Ani gelişen bu durumların nerede karşımıza çıkacağı ise bir muammadır. Kimi zaman evimizde, kimi zaman okulda, sokakta, alışveriş alanlarında ve benzeri yerlerde hasta ya da yaralıların hayatını kurtarma adına ilk yardım uygulamalarını hayata geçirmek gerekli olabilir. İşte o zaman ilk yardımı doğru ve etkin bir şekilde uygulamak önemlidir. Bu nedenle sağlık profesyonellerinin hem üniversite öğrenimi hem de mezuniyet sonrasında güncel ve kanıta dayalı ilk yardım bilgi ve becerileri ile donatılmasını sağlamak esastır. Sorumluluğumuz burada da bitmemektedir. Sağlık profesyonellerinin ilk yardımı sadece bilmesi ve uygulayabilmesi yeterli olmayıp aynı zamanda bunu ailelerine ve yakın çevrelerine öğretebilmeleri de önemli bir gerekliliktir.
İlk yardım denildiğinde akla gelen uygulamalar genel olarak temel yaşam desteği, solunum yolu tıkanıklıkları, zehirlenmeler vd. temel konulardır. Ancak ilk yardımcı sağlık profesyoneli olduğunda bu durum değişir. Özellikle afetlerde yaşanan psikolojik travma durumlarında psikolojik ilk yardım ve çatışma/terör saldırısı gibi durumlarda uygulanması gereken taktik ilk yardım gibi yaklaşımların da bilinmesi gereklidir. Bu konular çok önemsenmeyen ve temel ilk yardım uygulamaları içine dahil edilmeyen durumlardır.
Bu kitap, sağlık profesyonellerinin ilk yardım bilgi ve becerisini geliştirmelerini sağlamak üzere yazılmıştır. İlk yardım müfredatındaki tüm konuları içermektedir. Kitabın yazımında sağlık profesyonellerine teorik bilgi ile beraber doğru ve etkin bir uygulama becerisi kazandırmakta amaçlamış olup, bölümler beceri rehberleri ile zenginleştirilmiştir. Ayrıca psikolojik ilk yardım ve taktik ilk yardım gibi özellik gerektiren durumlarda da profesyonel ilk yardımın nasıl yapılacağı anlatılmıştır.
Kitabın yazılmasında emeği geçen tüm yazarlarımıza, kitap setinin ana editörlük görevini de birlikte yürüttüğüm ilk yardım alanında bilgi ve uygulamalarına her daim güvendiğim çok değerli eşim Master Trainer (Uzm. Prm) Salih Özen’e, kitabın tasarımında desteklerini esirgemeyen Hedef CS Basın Yayıncılık ailesine ve görsellerinin hazırlanmasına destek veren EMS Mobil Sistemler Anonim Şirketi’ne teşekkürü bir borç bilirim.
“Sağlık Profesyonelleri İçin İlk Yardım Uygulamaları” kitabının sağlık bilimleri ve ilgili alanlarda öğrenimine devam eden tüm öğrenciler ve sahada görev yapan değerli mezunlarımız için hayırlı olmasını ve eğitim standartlarına ulaşılmasına katkıda bulunmasını diliyorum.
Kitap Editörü
Dr. Öğr. Üyesi Aslı TOK ÖZEN

16x24 cm., 1. Hamur Kağıt, Renkli, 320 sayfa
ISBN 978-625-7965-24-8

Uzm. Prm/İGU-A Salih ÖZEN
Dr. Öğr. Üyesi Aslı TOK ÖZEN


Kitap Editörü
Dr. Öğr. Üyesi Aslı TOK ÖZEN


Yazarlar

Dr. Öğr. Üyesi Aslı TOK ÖZEN
Öğr. Gör. Ayşe Elkoca
Öğr. Gör. Beliz YEKELER KAHRAMAN
Öğr. Gör. Songül DEMİR
Uzm. Dr. Sedat BİLGE
Dr. Mustafa YORGANCI
Uzm. Prm/İGU-A Salih ÖZEN
Prm. Gülay ÖGEDAY
Prm. Nejmiye Toker
Prm. Reyyan GENÇ
Psikolog Ezgi AKAY