PARAMEDİKLER İÇİN ACİL DURUM VE AFET YÖNETİMİ

PARAMEDİKLER İÇİN ACİL DURUM VE AFET YÖNETİMİ

Dünyada ve ülkemizde özellikle son yıllarda acil durum ve afetler nüfus artışı, teknolojik faaliyetler, iklim değişikliği, yaşam alanlarının büyümesi gibi sebepler ile artış göstermektedir.
Hastane öncesi alan, genellikle çalışanlar ve diğer insanlar tarafından; “sadece acil tanı ve tedavilerin uygulandığı ve sadece bu uygulamaların önemli olduğu” şeklinde algılanmaktadır. Oysaki bu alan, müdahale sahasında; KBRN, yangın, sel, çığ gibi çeşitli riskleri her zaman bünyesinde barındırmaktadır. Bu risklerden korunmak için personelin bu konularda bilgi sahibi olması ve korunma yollarını bilmesi önce kendi can güvenliği, ardından hasta/yaralı ve olay yeri güvenliğinin sağlanabilmesi açısından oldukça önem arz etmektedir.
Bu kitap, hastane öncesi acil sağlık hizmetlerine değer veren, İlk ve Acil Yardım, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik, acil durum ve afet yönetimi programları ile Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümlerinde akademik hayatına devam eden akademisyenler tarafından hazırlanmıştır. Kitapta öncelikle acil durum ve afetler kavramsal olarak ele alınmış, ardından hastane öncesi çalışanlar açısından konuya ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Unutulmamalıdır ki, doğa olayları ve teknoloji kaynaklı tehlikeler, savunmasız ve hazırlıksız yaşam alanları ve insanlarla karşılaştığında acil durum ve afet oluşturmaktadır. Bu konuda hazırlıklı ve bilgili olmak dirençliliğimizi arttırmakta, dirençliliğimizin yüksek olması ise olaylardan daha az etkilenmemizi sağlamaktadır.
Her yaşamın, doğal akışında, sağlık ve mutlulukla yaşanması ve biyolojik sürecinin etkisiyle son bulması dileğiyle...

Kitap Editörü
Öğr. Gör. Osman Furkan ERGÜN

16x24 cm., 1. Hamur Kağıt, Renkli, 296 sayfa

ISBN: 978-625-7965-22-4

Ana Editörler
Uzm. Prm/İGU-A Salih ÖZEN
Dr. Öğr. Üyesi Aslı TOK ÖZEN

Kitap Editörü
Öğr. Gör. Osman Furkan ERGÜN


Yazarlar
Öğr. Gör. Ahmet GÜLSOY
Öğr. Gör. Hüseyin Ali YÜZER
Öğr. Gör. İsmet ÇELEBİ
Öğr. Gör. Murat KULOĞLU
Öğr. Gör. Mustafa DOĞAN
Öğr. Gör. Yusuf GÜNER
Arş. Gör. Dr. Hüseyin KOÇAK
Arş. Gör. Cüneyt ÇALIŞKAN
Arş. Gör. Gülhan ŞEN
Arş. Gör. Ramazan ASLAN