CİNSEL GELİŞİM VE EĞİTİM

CİNSEL GELİŞİM VE EĞİTİM

 

Prof. Dr. İsmihan Artan

 

Biz eğitime ve eğitimciye değer veren bir milletiz. Her ikisi de bizim için çok önemlidir. Türk aileleri olarak yavrularımızın en iyi eğitimi alması için tüm yaşamımızı ortaya koyarız. Bu yolda bazen onları gereğinden fazla zorlasak, yorsak ta onların geleceği için hiçbir şeyden kaçınmaz, yılmadan çabalarız. Milli Eğitim Bakanlığımız da 1920’deki ilk meclisten beri Türk Milli Eğitimini istenen düzeye çıkarmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Milli Eğitim Bakanlığının LOGO’sundaki açılmış kitap bilgiyi, yanan meşale ise aydınlık ve uygarlığı temsil etmektedir. Ayrıca bitmeyen bir süreç olarak eğitimin sürekliliğinin simgelendiği de vurgulanmaktadır. Yani Türkiye’de eğitim, bilgiye dayalı, aydınlık, uygar ve süreklidir.

Ülke genelinde eğitim çabaları yoğun bir şekilde sürmektedir. Ancak, bir konu vardır ki eğitim programları içinde görmezden geliriz, varlığını kabul etmek istemeyiz, geçiştirir, üstünü kaparız, hatta korkar, kaçarız: CİNSEL EĞİTİM
Cinsel Eğitim nedir ki bu kadar korkutur bizi? Cinsel ilişki eğitimi midir? Cinsel hijyen eğitimi midir? Çocukların cinsellikle erken tanışmasına mı yol açar?
Öncelikle tüm bu yanlış anlamaları ortadan kaldırmak gerekir.
Cinsel eğitim; insanın kendisini tanıması eğitimidir.
Cinsel eğitim; insanın kendisini sevme eğitimidir, karşısındakini tanıma, kendisine ve hangi cinsiyetten olursa olsun karşısındakine saygı duyma, birbiriyle konuşabilme, birbiriyle fikir alışverişinde bulunabilme, birbirini dinleyebilme, birbirini anlayabilme eğitimidir. Cinsel eğitim; her adın önüne “kadın” veya “erkek” diye bir sıfat koymadan elele, omuz omuza çalışabilme, barış içinde yaşayabilme ve üretebilme eğitimidir. Kendisini ve karşısındakini seven toplumların daha barışçıl, daha üretken, daha yaratıcı ve daha mutlu olacakları tartışmasız bir gerçektir.
Çocuklar bilişsel gelişim düzeyleri nedeniyle cinselliği asla bir yetişkin gözüyle görmezler. “Senin pipin düştü mü?” sorusu “Neden iki kulağımız var ama bir ağzımız var” sorusundan farklı bir amaç taşımamaktadır. Onlar bu sorunun cinsiyetle ilgili bir soru olduğunun farkında bile değillerdir. Ama yine de biz yetişkinler bu sorulardan kaygı duyarız. Susturmayı, kaçmayı tercih ederiz.
O halde biz çocuklarımızı eğitmeden önce anne babalarımızı, öğretmenlerimizi, kanun yapıcılarımızı, medya mensuplarını, STK’ları ve toplumun tüm ilgili kesimlerini eğitmeliyiz. Cinsel eğitimin gerçek anlamı, içeriği ve önemi konusunda yetişkinleri bilinçlendirmeli ve cinsel eğitim konusunun gerçek anlamıyla, doğru bir şekilde çocuklarımızın yaşamına girmesini sağlamalıyız. Ancak bu şekilde çocuklarımızı yersiz meraklar, gereksiz korkular, çekinceler, mutsuzluklar, güvensizliklerden koruyabiliriz. Bu da toplumun ileri gitmesi, yaratması, üretmesi ve mutlu olmasının biricik anahtarıdır.
Sevgili yazarlarıma böylesine zorlu bir konuya gönül verdikleri ve yoğun tempoları arasında vakit ayırarak bilgilerini paylaştıkları için çok teşekkür ediyorum.

16x24 cm., 1. Hamur Kağıt, Renkli, 104 sayfa
ISBN: 978-605-9877-18-3

Editör : Prof. Dr. İsmihan Artan


Yazarlar : Prof. Dr. İsmihan Artan
Dr. Öğr. Üyesi Adile Gülşah Saranlı
Dr. Özlem Alkan Ersoy
Öğr. Gör. Nesrin Şermin Okutan
Öğr. Gör. Sibel Özkızıklı
Arş. Gör. Beris Artan Özoran
Uzman Görüşü : Uzm. Psikolog Gökçe Yılmaz Akdoğan
Uzm. Sosyal Çalışmacı Figen Paslı
Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal
Öğr. Gör. Dr. Semra Şahin